
14 nov Högbergs Buss tecknar nytt Guldpartneravtal
Sedan en tid tillbaka blev det klart att Högbergs Buss förlänger sitt samarbete med Sirius Bandy. Det nya Guldpartneravtalet sträcker sig över säsongen 2023/24.
Högbergs Buss har varit med och stöttat och engagerat sig i Sirius i över 40 år – nu fortsätter samarbetet även över kommande säsong.
– Vi har haft ett långt samarbete med Sirius Bandy och hoppas givetvis att det ska fortsätta länge till. Det idrotten gör för ungdomar är otroligt viktigt, att hålla dem sysselsatta och aktiva, är bra för både kropp och knopp. Sirius Bandy, med deras sociala verksamhet Hoppfull framtid, är därför ett viktigt projekt som vi gärna är med och stödjer, säger Jennie Högberg, ansvarig reseproduktion på Högbergs Buss.
För Högbergs Buss är den en självklarhet att stötta och engagera sig i den lokala idrotten.
– Vi vill synas med de som vill förändra och göra något bra för ungdomar. Under uppväxtåren läggs grunden för gott samarbete och hur vi behandlar varandra, dessa ungdomar kommer utvecklas till att bli ambassadörer för idrottsrörelsen, antingen som spelare, ledare eller en engagerad vuxen. Parallellt med idrotten finns även många lokala företag och nätverkandet blir därför en viktig del för oss, avslutar Jennie Högberg.