Inför: IK Sirius – Villa Lidköping BK

Efter den starka insatsen och vinsten mot Vetlanda i lördags tar Sirius under fredagen emot serieledarna Villa Lidköping BK hemma på Studenternas IP. Villa kommer till Studan med en förlust med 3-5 mot tabelltvåan SAIK i bagaget.

Hemsidan tog kontakt med Olle Gabrielsson för att kolla hur läget i truppen ser ut inför morgondagens match:

– Förhoppningsvis är alla tillgängliga, Jerker kommer att gå för fullt idag på träningen och se om det håller. Sen får vi nog avvakta tills imorgon för att se om det blivit någon reaktion på det.

Det var en stark seger sist mot Vetlanda, nu väntar match mot serieledarna, hur har upplägget sett ut inför den här matchen?

– Vi har tränat på rätt tufft måndag och tisdag för att kunna vila onsdag. Lugnare matchträning idag torsdag där vi jobbar lite mer på detaljerna inför morgondagens match.

Vad ska ni göra för att följa upp lördagens fantastiska insats?

– Vi vill ha samma energi och lägga ner oss 100% i defensiven. Får vi till den så vet vi att vi skapar lägen framåt. Villa är riktigt bra och säkert revanschsugna efter förlusten mot SAIK. Det gäller för oss att vara väldigt noggranna i matchinledningen där vi förväntar oss att de kommer starta i ett väldigt högt tempo.

Hemsidan önskar Olle och Blåsvart ett stort lycka till och vill påminna er läsare om:

… att ni kan se matchen med avslag 19.00 fredag 12/2 på Sportbladet Play
… att köpa stödbiljetter till fredagens hemmamatch