
13 nov Tung bortamatch i Vänersborg
Efter en fin inledning av elitserien åkte Sirius på en plump borta mot Vänersborg under onsdagskvällen. Hemmalaget gick ifrån i första halvlek och vann till sist med 9-2 (5-0). Sirius båda mål gjordes av Jimi Heinonen.
Sirius åkte till Vänersborg med några positiva resultat i ryggen i hopp om att göra ännu en stark insats. Det var däremot Vänersborg som inledde starkast och skapade ett par chanser i matchinledningen där Erik Persson fick sträcka ut ordentligt för att förhindra en hemmaledning.
Hemmaledning blev det ändå i den sjunde minuten när en lyftning gick mot Joakim Hedqvist som inte fick träff på bollen. Det fick däremot hans lagkamrat Emil Viklund på returen när det såg ut som att Erik Persson hade fått kontroll på bollen i momentet innan.
Efter målet hade Sirius sin kanske bästa period i halvleken trots två utvisningar. Med två man mindre försvarade sig Blåsvart bra och höll motståndarna borta från de hetaste målchanserna. Samtidigt hotade Jimi Heinonen framåt flera gånger och tog sig till ett par skottlägen utan att lyckas överlista Kyllönen i Vänersborgsmålet.
Trots den fina perioden med två man mindre lyckades inte Sirius fortsätta hålla uppe spelet och 2-0 kom i den 28:e minuten när Sirius sjönk lite för långt ner mot det egna målet och Felix Kallander fick ta sig fram och avlossa ett skott.
Under de sista minuterna av första halvlek rann matchen också ur Sirius händer. Först satte Vänersborg två hörnmål och därefter avslutade hemmalagets Robin Öhrlund med att kliva förbi flera Siriusförsvarare och sätta 5-0.
Inledningen av andra halvlek hade en mer positiv blåsvart prägel med flera Siriuschanser och laget fick till slut bollen i nät i den 57:e minuten. Detta efter att Kalle Mårtensson tagit sig in i straffområdet och fått en straff med sig när klubban slogs bort av Vänersborgsförsvarare. Straffen tog Jimi Heinonen hand om och var precis lika säker som han varit från straffpunkten tidigare under säsongen.
Målet innebar tyvärr inte starten på en upphämtning för Sirius utan Vänersborg hade replikerat med två nya mål när klockan tickade upp mot 70 minuter.
Erik Persson gjorde trots de insläppta målen en fin insats precis som senast hemma mot Broberg. När resultattavlan stod på 7-1 fick han briljera med en räddning på en straff från Joakim Hedqvist. Räddningen förhindrade ett åttonde mål för Vänersborg och såg i stället till att Jimi Heinonens riktigt fina skott i nättaket betydde 7-2.
Målet blev dock inte matchens sista och Vänersborg spikade slutresultatet med ytterligare två mål innan matchen var över.
Slutsiffrorna skrevs till 9-2 och Sirius får åka hem till Uppsala och ta nya tag inför matchen på lördag. Det kommer krävas en betydligt bättre inställning för att ge Sandviken en match hemma på Studan.