Vindsnabba anfallaren om morgondagens match mot Vetlanda

24-åringen Albin Thomsen är inne på sin fjärde säsong för blåsvart.

 

Efter sju raka vinster, blev det oavgjort mot Gripen. Vad säger du om matchen?

En tuff match med svåra förhållanden så det blev mycket kamp och lyft. Men vi kämpar bra tillsammans och skönt att vi kvitterade på slutet trots att vi hade hoppats på 2 poäng såklart. 

Nästan 1700 personer på Studan. Blir man mer taggad av publik och vad betyder den?

Ja publiken betyder enormt mycket för oss och att höra Västra Sidan ger extra energi till oss ute på isen så det stödet är vi tacksamma för!

En stark öppning för dig under säsongen. Du åker väldigt mycket skridskor och är en av de snabbaste i Elitserien. Kul att spela bandy nu?

Det är väldigt roligt att spela just nu och vi är riktigt starka tillsammans. För egen del känns det också bra och att man bidrar med mycket skridskoåkning i båda riktningarna och kommer till mycket lägen offensivt, sen hade man kunnat vara lite effektivare och gjort några mål till. 

Träning idag och sen Vetlanda borta imorgon. Vad tror du om morgondagen?

Vetlanda borta är en riktig tuff match och det kommer bli jämnt, men det finns inget att spara på nu utan vi ska ner och göra en bra prestation och sedan får vi fira jul och ta det lugnt några dagar. 

Sen en sak till. Nästa hemmamatch. Annandagen 13:15, mot Hammarby. Visst blir de inte bättre än så?

Det kommer bli en häftig match med mycket publik så det ser vi fram emot, vi hoppas att så många som möjligt kommer och stöttar oss så ska vi ta 2 poäng tillsammans!

 

Matchen startar 17:00 i Vetlanda.

 

Glöm inte att säkra din biljett till annandagen redan nu! —-> Köp din biljett här!